Za oponu loutkového divadla nahlédly děti z příměstského tábora

Loutkové divadlo nezahálí ani v období letních prázdnin. Mimo každoroční údržbu, generální úklid a pečlivé přípravy na následující sezónu uvítalo divadýlko návštěvu dětí z příměstského tábora, jehož letošní pohádková tematika přímo vybízela k prozkoumání netradičního divadelního prostoru.

Prostřednictvím několika drobných her a krátkého povídání byly děti seznámeny s existencí loutkového divadla a několika pojmy, jež k divadlu patří. Členové divadla, technické zabezpečení nebo scéna si od dětí nevysloužila takový obdiv jako sklad kulis. Perníková chaloupka, les, princeznina komnata nebo rozložená loutka čerta připravená k opravě, to jsou teprve v dětských očích pravé pohádkové poklady!

Stát se alespoň na chvíli „vodičem“ a vyzkoušet si manipulaci s marionetou (loutkou vedenou na provázcích svrchu) a javajkou (loutkou vedenou na tyči zespodu) bylo pro děti zážitkem. Množství provázků k ovládání loutky a náročnost jejího vedení děti překvapila.

Jelikož jsou typickými znaky pohádek nadpřirozené jevy, nemohla být prohlídka divadla zakončena ničím jiným než kouzlem, které se díky spolupráci děti vydařilo.

Učení prožitkem, hrou a radostí z nově poznaného, tak by bylo možné shrnout páteční dopoledne. Dětem a jejim vedoucím tedy děkujeme za příjemné setkání a na všechny ostatní diváky se těšíme již od září s novými pohádkami. Pavla Kravalová